Історії селища Підгора починається на початку XX ст. Неподалік Підгори розташовані села Городище та Червоногригорівка, колись це було одне село під назвою Чернишівка, які розділяв Чернишівський лиман. Крім того, неподалік с. Підгора знаходиться район Тимошівка, який також раніше відносився до Червоногригорівки (Чернишівки).
Наприкінці XIX ст. у нашій місцевості знаходять марганцеву руду, сюди приїжджають геологи, серед них: Валеріан Домгер, Миколай Соколов та ін. Коли стає відомо, що тут знаходяться великі поклади марганцевої руди, місцеві та бельгійські акціонери поспішають вкласти свої капітали в розвиток промисловості. Починають з'являтися перші рудники.
Весілля. Із архіву Марії Харитонівни Баранник |
До появи у цій місцевості перших марганцевих рудників, цей край жив тихим і спокійним життям, та був схожим на села розташовані поруч. Але з часом промислова діяльність набирала обертів, рудників з'являлося більше. Чимало працівників були з Городища та Червоногригорівки (Чернишівки), для своєї зручності вони почали будувати собі хати ближче до роботи, так і розрослося селище під назвою Підгора.
Шахтарі |
Поява назви селища доволі загадкова. Особливо враховуючи той факт, що у нашому місті та регіоні гори відсутні (здебільше у наявності пагорби, яри та балки). Якщо дивитись з Підгори на північ, то перед нами відкривається чудова панорама на пагорб, контури якого плавно підіймаються вгору - це острів Городище. До речі, зі слів деяких відомих істориків, саме тут була розташована перша Запорозька Січ, а саме - Томаківська. Можливо назва Підгора пов'язана із тим, що знаходиться неподалік цього острову, розташованого значно вище місцевості селища. За другою версією, зі слів місцевого мешканця с. Підгори Олесандра Петровича Дубовика, назва пов'язана із тим, що селище Підгора знаходиться проти с. Городище (так би мовити під Городищем).
Сама ж Підгора за словами чоловіка ділиться на три частини: Низ, Центр, Гора - назви, якими користуються поміж собою місцеві мешканці. Частину села задіяв кар'єр, там проходила вузькоколійка на "Піролюзит". На вул. Сінній тепер залишилось усього три будинки, а раніше вулиця пролягала на обидві сторони.
У центрі батько місцевої мешканки - Ірини Іванівни 1956р. |
Вулиця Трубна (яка була швидко відбудована) отримала свою назву завдяки тому, що саме тут з 29-ї шахти до 28-ї тягнулася труба для накачування повітря. За соснами на Підгорі розташована вулиця Колгоспна, яка пролягла до с. Городища. Коли у цьому районі з'явились шахти, людей почали виселяти на Максимівку, в основному на вулиці Добролюбова та Гастелова. На Підгорі та Максимівці живуть родичі Дубовика О.П., то вони розповідали, що на Підгорі залишилися жити ті, під кого "не копали".
Також Олександр Петрович згадав: "Під час розквіту добутку марганцевої руди життя тут не те слово кипіло! На Підгорі будо не менше сто тридцяти дворів, а зараз залишилося усього приблизно десятка три... Раніше майже через двір тримали корівку, череда своя в селищі була".
У районі с. Підгори було більше двох десятків шахт. Перші шахти розробляли бельгійці, вибирали копалини навколо стволу та й рухались далі, тому шахти були спочатку неглибокими. За словами Марії Харитонівни, шахти надавали невеличку ділянку землі місцевим і деякі селяни за можливості її обробляли та висаджували городину.
Збір врожаю на баштані. Із архіву Ірини Іванівни |
Із цікавих природних об'єктів на Підгорі збереглися віковий дуб Володимира і Підгорянська Груша, неподалік розташована балка Бурякова. Хоча в селищі є природні цікавинки, однак все ж таки, це колишній промисловий край, навіть грунтові дороги вкриті темною сажею. Частенько дорогою можна бачити старі дерев'яні шпали, іржаві костилі та плашки від вузькоколійки.
Сьогодні с. Підгора це місце, де мешканців нажаль залишається все менше, насамперед це стосується молоді. Здебільше це пов'язане із тим, що раніше працюючи шахти вже давно законсервовані та й роботу знайти тут доволі нелегко. Переглядаючи старі фотографії людей, які тут раніше жили, мимоволі приходять думки про те, що добре хоча б зберегти пам'ять про це селище під привабливою назвою Підгора.
Комментарии
Отправить комментарий